Sopron

Bevezető[szerkesztés]

Sopron majdnem a teljes fertő szélén álló város, valahol a Kisalföldön. Latin neve Scarbantia Iulia. Tudva, hogy a scar angolul sebhelyet jelent, kikövetkeztethetjük, hogy Sopron őslakói sebhelyesek voltak.[2] A kereskedők és utazók által ráragasztott gúnyneve Ellipticum volt, amit jellegzetes ellipszis alakú utcái után kapott.
Történelem[szerkesztés]
Rómaiak[szerkesztés]
A rómaiak természetesen itt is felverték sátraikat, de nem érezhették magukat valami túl jól, mert csak csontok, fibulák, és kardok maradtak utánuk. Napjainkban is élő rómait például már egyet sem találunk a környéken. A lakosság összetételét tekintve megállapíthatjuk, hogy nem harcoló egységek, hanem kiszolgált veteránok telepedtek le a város területén.[3]
A korra jellemző építészeti megoldás az úgynevezett velencei stílusú épület volt. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy kiválasztották a környék legmocsarasabb területét, aztán cölöpökre épült házakat húztak fel a kellős közepére, bevontattak pár gondolát a sárba, és várták az idegenforgalmat.
Barbárok[szerkesztés]
Honfoglalás[szerkesztés]
Sopron megyéjét Súroló vezér kapta meg. Ma már a feledés homálya fedi, hogy mivel haragította magára a vezéregyéniséget, amiért ezt a mocsaras területet kapta.
Törökök[szerkesztés]
A várfalak[szerkesztés]
Sopronban feltűnően sok kapu szakította meg a várfalat.( Halász-kapu, Kínai-kapu, Szélmalom-kapu, Lyukas-kapu. ) Legalábbis a történészek így gondolják. A valóság azonban az, hogy ezeken a helyeken egész egyszerűen fel sem építették a falat.
Soprongyok és soproniták[szerkesztés]
A leghűségesebb város[szerkesztés]
A város lakói egyszer kaptak lehetőséget népszavazásra, de elszúrták. Akkoriban viszont jó ötletnek tűnt, és a hazaiaktól megkapták a leghűségesebb város címet. Ma már tudjuk, hogy balekok voltak. Már rég a burgenlandi életszínvonalon élnének.
Tűztorony[szerkesztés]
A települések többségében a víz kevés, és ezért víztornyokat építettek. Sopron kilóg a sorból. Ebben a városban valaha a tűzből volt kevés, ezért a folyamatos tűzellátás érdekében építettek egy tűztornyot a tűz tárolására.
A tűztoronyban teljesítettek szolgálatot a fáklyaíjászok, vagy más néven a lámpagyújtogatók. A földi egység végezte a köztéri lámpaoszlopok éghető anyagokkal való ellátását, míg a toronyegység tagjai az est leszálltával kilőttek egy-egy lángoló nyilat valamennyi lámpaoszlopra. Ez a gyakorlat egy minimális emberveszteség[4] mellett egészen a gázlámpák korszakáig tartott. Néhány robbanás után a tűztorony állománya új feladatot kapott: a hagyományőrző lámpagyújtók által okozott tűzvészeket kellett kiszúrniuk a magasból.
Látnivalók[szerkesztés]
Elkerülendő látnivalók (nemlátnivalók)[szerkesztés]
Soproni Egyetem[szerkesztés]
Benedek Elek Pedagógiai Kar[szerkesztés]
A Benedek Elek Pedagógiai Kar más néven a BTK nem más, mint óvónéni képző és erdész kielégítő tanintézet.
Erdőmérnöki Kar[szerkesztés]
Alkoholista gyűjtőpont. Ahol tanulni elengedhetetlen, de felesleges, időben végezni lehetetlen.
Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar[szerkesztés]
Fások, mit is mondhatnánk róluk egy picit mások.
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar[szerkesztés]
Varjú tanya. KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR KÁR
Storno-ház[szerkesztés]
Sopron az adóelkerülők Mekkája. A Storno-házban stornózott számlákat láthatunk a kora római kortól kezdve egészen a 2029-es évekig.[6]
A Fertő[szerkesztés]
![]() |
- ↑ Na, ilyet nem látsz Miskolcon! Ott már rég kilopták volna belőle a benzint...
- ↑ A városalapító pedig maga Sebhelyes Júlia.
- ↑ Ez részben magyarázatot ad a magas halandóságra.
- ↑ Pár rossz időben rossz helyen tartózkodó gyanútlan járókelő áldozatul esett ennek a technikának. Erre a bal szemükből kiálló füstölgő nyílvesszőkből következtettek a(z aznap este) szerencsésebb polgárok.
- ↑ Innen bitang messze van...
- ↑ Adócsalásnál már olyan mindegy az évszám...
Ez a szócikk abban segít, hogy idegen helyen járva könnyebben eltévedj, a helyiek kiraboljanak, ellopják a kocsidat, megfőzzék és/vagy megerőszakolják a kutyádat, aztán pedig lelőjenek egy sikátorban. Mint egy kutyát. |