Hangya
- →
– Ez a szócikk épülget. Mint a metró. De még nem fúrják.
„A hangyák igen fejlett társadalmi életet élnek, jól működő szervezettség alapján dolgoznak együtt, s még szép tőlük, hogy kórusban nem énekelnek, és nincs külön szaklapjuk.”
~ Képtelen természetrajz
- Nagy Lajos
A hangya (Formicidae) közösségalkotó rovar. A hangyák a méhek és a darazsak rokonai. Több mint 12 000 fajuk ismert. A társaséletű hártyásszárnyúak rendjébe tartoznak. Különleges életmódjuk – szervezett államuk, bámulatos építményeik, vándorlásaik, csatáik – sok hasonlóságot mutat az emberi társadalmakkal.
Telepeikben (hangyaboly) igen nagy rendszerezettség figyelhető meg; némelyikükben több millió egyed él. Az egyes hangyák lehetnek steril nőstények (dolgozók), termékeny hímek (here) és termékeny nőstények (királynő). – forráskutatás
Tartalomjegyzék
Hangyának lenni[szerkesztés]
Hangyának lenni: önkéntes rabszolgaság. Be lesz ez itten bizonyítva.
Hangyaboly[szerkesztés]
Egy hangya a hangyák közt nem számít. Merthogy annyian vannak. Ezért nyugodtan hullanak [1], mint a legyek hangyák.
Egyes tudósok megalapozott nézete szerint nincs is egy hangya. A hangya – hangyák. Pontosabban hangyaboly. A hangyaboly – szerintük – egy, azaz egy darab élőlény, egy agy, mint a Solaris. Az a hatlábú nyüzsgő izé pedig, amit mi egy hangyának látunk, az csak egy sejtje ennek az agynak; születik, szorgoskodik, elhal, és helyébe áll egy másik sejt.
- Ugyanez nem érvényes az emberiségre. Az analógia: zéró!!! Egy ember nem egy sejt, hanem egy ember. Mindegyik és bármelyik.
A hangyák hangyasavat termelnek. Ez a vegyifegyverük. Előfordul, hogy két hangyaboly nem fér meg egy csárdában, és egymásnak rontanak. Ezt nevezik ők termékeny vitának és ilyenkor vetik be a hangyasavat is. Ezekben a vitákban hullanak a sejtek, miközben az összecsapó érvek hatására az agyak csiszolódnak. A vita vége mindig konklúzió, okosabban kerülnek ki belőle.
Érdemes-e egyáltalán más célért vitatkozni, teszik fel a kérdést a már említett tudósok, de nem ismerik a választ.
A hangyák ismerik.
Hangyaháborúk[szerkesztés]
A hangyaagyak olykor megbuggyannak és kitör a háború.
Hangyalesők[szerkesztés]
A hangyák túl sokat gondolkodnak, a fentiekből ez világos. Ezért agresszív irigyeiknek se szeri, se száma. Ide tartoznak a nyíltan hangyaellenesek, ezeket elárulja a nevük előtagja: hangyász-
- - sün
- - keselyű
- - sörényes hangyász
- - sörénytelen hangyász
- - egyéb hangyász.
- Nyelvük féregalakú, igen hosszú, messze kinyújtható és ragadós hártyával borított. Ezen szervükkel fogják meg a hangyákat. Aztán szörnyen ropogtatják őket.
Aztán vannak (szintén nem kevesen) a sunyi antihangyászok. Ezek meglapulnak a szociopatológiai tömegben és csak sokadmagukkal hajigálnak durva szavakat, záptojást, utcaköveket, molotovkoktélt a békésen járókelő hangyákra.
A nagy Brehm megemlékezik még a hosszúcsőrű vagy gyapjas hangyászsünökről is. Ezek mindkét csoportba beletartoznak. Nappal az egyikbe, éjjel a másikba.
Hangyaszorgalom[szerkesztés]
A hangyaszorgalom állítólag egy dicséretes emberi tulajdonság, amit az alábbi irodalmi hivatkozás meggyőző erejével igyekszünk lelökdösni az erények piedesztáljáról:
Hangyaszép irodalom[szerkesztés]
Ezópusz (igazából Aiszóposz) – egy ellenszenves ógörög, aki ellenszenves tanmeséket írt, amikkel belopta magát az álszent moralisták szívébe – követendő példának állította elénk a hangyát. Politikusok és bankárok mind a mai napig Ezópuszra (igazából Aiszóposzra) és a visszataszító hangyájára hivatkozva nyugtatják meg nemlétező lelkiismeretüket.
Ugyanis Ezópusz (igazából Aiszóposz) ezt írja:
- (franciásította bizonyos La Fontaine, magyarosította: nem emléxünk: ...) [2]
Mit csinált a tücsök nyáron?
Csak muzsikált hét határon.
Aztán jött a tél a nyárra,
s fölkopott a koma álla.
...
Nótát húztál, ebugatta?
Nohát akkor – szólt a hangya –
járd el hozzá most a táncot!
Jó mulatságot kívánok.
Ami ezt jelenti: »Művészkém, nyugodtan dögölj éhen!«
Egy másik bánatos szöveg:
Jó reggelt, sürgő hangyanép!
Korán munkához láttatok –
Henyélő nincs közöttetek!
Nálunk nem így van a dolog!
– Tompa Mihály
Ami ezt jelenti: »A hangya is ember. Sőt!«