1800 a humorban
Szándékosan talányosra sikeredett e kis írás címe.
Első pillantásra úgy tűnhet, hogy az 1800. év humoráról van szó.
Ám: dehogy!
Csak arról van szó, hogy ezzel az írással érkezett el a magyar Unciklopédia az 1800. cikkéhez.
Márpedig, ahogyan J. P. Sartre mondta: "Mindenki azt ünnepli, amit tud.", hát bolondos ötletünk támadt: tekintsük az 1800-adikat jubileuminak. Persze, nem komolyan. (Na, de most komolyan!)
A magyar Unciklopédia tehát ezzel a szócikkel elérte az 1800-at, ami, lássuk be, az ilyen jellegű, tehát szórakoztató célú, de nem bizonyosan szórakoztató szájtok esetében Magyarországon alighanem esemény számba megy. (Forrás?)
Ha most ez a szám nem kis örömmel tölti el a szerkesztőt, majd megkapja: a saját „diadalát” ünnepli. Pedig dehogy! Elitizmus lenne azt állítani, hogy a dicsőség az egész magyar értelmiségé - márpedig ezt el akarjuk kerülni.
Sokkal nagyobb tetszésre számíthat az a vélekedés, hogy az Unciklopédia sikere az olvasót dicséri. Ez ugyan populizmus, hiszen nem az "olvasó" írja az Unciklopédiát, hanem a "szerkesztő" - de az sem baj, ha egy szerkesztő olvas is.
Amúgy az Unciklopédia inkább lexikonszerűen való fellapozásra váró mű - ezzel szemben nem kizárt az sem, hogy a folyamatos olvasás történeti látásmóddal szolgálhat. A nyájas olvasó szíves figyelmébe ajánljuk azokat a cikkeinket, amelyek a múlt valamely szeletéről szólnak, természetesen történelmi hiteltelenséggel . mint pl. a Molotov végrendelete. Az sem zárható ki, ugyanakkor, hogy egy jelenség csak utólag válik viccessé - ezt megtanulhattuk Bacsó Péter "Kötelező olvasmánynak" számító Tanú című filmjéből is. Röhögünk rajta, mert túléltük. Ahogy 1945 lényege humorba áztatva is Örkénynél a legtömörebb megfogalmazású: "Hozott szalonnából egérirtást vállal doktor Varsányiné".
Végezetül álljon itt a magyar humorista axiómája Karinthy Frigyestől: Humorban nem ismerünk tréfát! (Reméljük viszont, hogy nyájas olvasó az Unciklopédia szösszeneteiben humorra is fog lelni. No jó, legalább egyes helyeken....)