Sejt
Mit tehet a sejt, aki mit se sejt?
Írta: Geszti Péter
Előadta: Geszti Péter
Kellékes: Geszti Péter
Szkript: Geszti Péter
Berendező: Geszti Péter
Executive producer: Geszti Péter
Rendezte: Geszti Péter
Meg ez.
Meg az.
A sejtről, mint olyanról, nincs pontos definíciónk, ezért ennek a meghatározásától el kell tekintünk. De, hogy mégis legyen fogalmunk arról, hogy mi ez az egész, megpróbáltunk valami szemmel foghatót adni olvasóinknak: a sejt az élőnek olyan, mint a morféma a nyelvi jelnek[1].
A citológia története[szerkesztés]
A sejttannal először Pete Sejt (ang. ejtsd petesejt), ír író kezdett foglalkozni i. sz. 2011-ben, mielőtt a sokkal szakavatottabb Unciklopédia vette gondjaiba az ügyet. Pete Sejt, mint ismert vexillológus, felismerte, hogy az élőlények betegségek után gyakran felépülnek. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy az élőlények csakis valamiből épülhetnek fel, persze ez akkor még csak sejtés[2] volt. Ezeket az alapelemeket, avagy legkisebb élő egységeket sejteknek nevezte el. Majd miután ezzel megvolt, hagyta az egészet a fenébe, és visszament abba a gyárba, ahol ügyvédként dolgozott.
Szubcelluláris organellumok[szerkesztés]
Szubcelluláris organellumok alatt a sejtelmeket[3], azaz a sejt részeit értjük. Mivel a sejt nagyon kicsi, ezért csak sejtések alapján tudjuk leírni, hogy mik a részei.
Először is van egy szűzhártyája sejthártyája, aminek feladata, hogy ne folyjon szét mindenfelé a sejt. Továbbá van benne egy cito-plazmatévé, amitől lakájossá válik az egész, és, a linuxhoz hasonlóan, ennek is van magja, ami a sejtet irányítja. A sejtmag tárolja az örökítő anyagot, programozók tudják, hogy ehhez nem szabad hozzányúlni, mert beláthatatlan mutációt képes létrehozni, amit nem lehet visszacsinálni[4]. Ezeken felül, rendelkezhet ostorral, vagy csillóval[5].
Szaporodás[szerkesztés]
Mitózissal, azaz mondok egyet, kettő lesz belőle.
Egysejtűek és többsejtetűek[szerkesztés]
Sejtek között is van különbség az inteligencia tekintetében. Minél több sejtése van egy sejtnek, annál intelligensebb. Így oszlik két nagy csoportra: egysejtűekre és többsejtűekre, ahol a többsejtűek az okosok. A többsejtvek[6] szeretik, vagy legalábbis elviselik egymás társaságát, és nem magányosan járják a világot, mint a buta sejtek.
Híres sejtek[szerkesztés]
- Emmentáli
- komám, a Bertalan
- Abdul, az olajsejt
- Malacperselyt
- Illegális pártsejtek (al-Káida (arabul: القاعدة), MSzP, meg ilyenek)
- Attila, a hun istenesostoros
Sokat sejtető közmondások[szerkesztés]
- Ha egy sejt szemtelen, az bizonyára nem szemesostoros.
- Kevés, mint mackósejtben a brummogás.
- Két sejt közül az egyik mindig sejt.
- Egy sejt nem sejt. Két sejt egyet sejt.
![]() |