Bornemissza Ákos
Bornemissza Ákos a méltatlanul elfeledett egri várvédő. Neve mindeddig nem maradt fenn, hála gonosz névrokona és Gárdonyi Géza, Egri Csillagok néven ismertté vált összeesküvésének.
Élete[szerkesztés]
Ákos közepesen súlyos piromániában szenvedett már kora gyerekkora óta, ami apja pécsi kovácsműhelyében csak súlyosbodott. Heves vérmérsékletére jellemző volt, hogy szüleinek tűzbiztos pajtájában kialakított gyerekszobájának falain egymást érték Dugovics Titusz és Rambó poszterei. Szerető szülei egy ideig elnézték kicsapongásait, de amikor már hatodszor vitték be a helyi törökvérfürdőbe a Dzsámi felgyújtásának vádjával, elhatározták, hogy megszabadulnak tőle. Apródnak adták az egri várnagy, Mekcsey István alá. Alatta szolgált, és az ő kezei közt ért férfivá.
Apród és gazdája boldogan élt, míg az Úr 1553-esztendejében, Mekcsey egy laza wellness hétvége céljából Várkony falujába utazott. Ez egyúttal a várnagy alkonyának is bizonyult, mert néhány helybéli nehézfickó felismerte a tomporán azt a villaszúrás alakú tetoválást, amit akkor szerzett, amikor meglátogatta a kocsmáros ikerlányait.
Helyzetét némileg rontotta, hogy éppen félreérthetetlen helyzetben találták egy gúnárral. Egy sötét sikátorban ezért feltartóztatták, és kérdőre vonták. Egyikük kisebb sebészeti beavatkozást végzett ácsszekercéjével Mekcsey halántéklebenyén, míg több paraszt dárdával vizsgálgatta májának keménységét. Mekcsey ezt a bánásmódot olyannyira összeegyeztethetetlennek találta a hírős magyar vendégszeretettel, hogy azonmód kilehelte kevéske lelkét.
Ákos az incidensről kapott táviratot olvasván éktelen haragra gerjedt, és fakó lován rögvest Várkony közigazgatási vonzáskörzetébe vágtatott, hogy felelevenítse az önbíráskodás nemes gyakorlatát. A Wikipédia szerint „nagy siralmat szerze várkoni póroknak”.[1][2] Ákos fáradalmait kipihenve visszatért Eger várába, és figyelme ismét kedvenc hobbijai, az alkímia és az alkalmazott tűzszerészet felé fordult. A közeli plasztikbányából elcsent mintegy tíz kiló plasztikot. Első eredményeként a levegőbe repítette az egri csillagásztornyot, aminek a bent tartózkodó csillagászok kezdetben még örültek is.[3]
Bornemissza időközben rájött, hogy az egri vár már 1552. óta oszmán ostrom alatt áll, ezért felajánlotta szakértelmét a védőknek, akik természetesen elutasították megbízhatatlan találmányait, így a hűtő nélküli hűtőmágnest, és az instant, vízben oldódóan pattanó pávát.
A Malomkerék[szerkesztés]

Ákos legemlékezetesebb tette a lángoló malomkerék elindítása. Lett volna. [5] Rakétakísérletei közben véletlenül lerobbantotta a helyi malom kerekét. A védők rémületükben,– más megoldást nem találván – kinyitották a főkaput, mielőtt az a lángolóan tüzes istennyila felgyújtja az egész várat.
Mellékhatásként feltalálták a görkorcsolyát és az U-pályát, mert a malomkerék a völgyben tartózkodó, oszmán gyökerekkel rendelkező seregben okozott közepesen súlyos tömegszerencsétlenség után a szemközti domboldalra felfutva visszaindult a vár főkapuja felé. A malomkereket szerencsésen túlélt oszmán katonák éppen leborultak kelet felé [6], hogy hálát adjanak csodás megmenekülésekért, amikor hirtelen az egész ügy valahogy okafogyottá vált a számukra.
A malomkerék végül nem jutott vissza a várba, mert a lapátjain fennakadt janicsárok számottevő mértékben megnövelték a gördülési ellenállását. A tüzes jármű végül az oldalára dőlt, szétlapítva az éppen épülő egri sertésvágóhídat, az építkezést felügyelő szultánnal egyetemben.
A boldog vég[szerkesztés]
Az egri ostrom után egy szemfüles bulvársakál az internetről előásta Bornemissza és bizonyos Cecey Vicuska kompromittáló fotóit. Ákos ebből még kimagyarázta magát, de ekkor egy veterán janicsár, bizonyos Gyomorzsák megvádolta az egri pirotechnikust és malomipari szakembert azzal, hogy meglovasította a pecsétgyűrűjét. Az oszmán kisebbséghez tartozó vádló nem vagyoni kártérítésként 15000 dukát aranyat követelt, mert gyűrűjének hiánya krónikus gollamizmust okozott nála, és mást sem tudott mondani, mint: „Drágaszágom, az én kis Drágaszágom!”
A megtört várvédő barátja, Kidobó Estván tanácsára plasztikai sebészhez fordult. A sav marta sebek gyógyulása után nevét Jánosra változtatta és vetélkedőket vezetett az MTV-ben.
Lábjegyzet[szerkesztés]
![]() |
- ↑ Ezt lefordítva a tintanyalók körmönfont nyelvéről, azt jelenté vala, hogy Bornemissza Ákos legyilkolá, majd megerőszakolá vala az öregeket, és a nőket. Felgyújtottá vala a környék értékesebb ingatlanjait, aztán sántára kefélé vala a juhász kedvenc birkáit.
- ↑ Vala+3.múlt: elbeszélő múlt (a gyengébbek kedvéért).
- ↑ Egészen addig, amíg a gravitációs szekció képviselői fel nem szólaltak, emlékeztetve a tudós elméket a nehézségi erő némileg destruktív voltára az emberi csontok, inak, és szövetek vonatkozásában.
- ↑ Évekig sikoltozva ébredtek fel álmukból
- ↑ Ha nem bitorolja el tettét egyik kitagadott rokona és bizonyos G.Géza. De nem akarunk vádaskodni.
- ↑ Vagyis háttal a közeledő malomkeréknek…